Şu acemi anneye yardım edin…

Merhaba, Bu günkü yazımızda Şu acemi anneye yardım edin… başlıklı bir konuyu tartışıyoruz. Bir önceki yazımızda ile ilgili yorumları bulabilirsiniz.

Merhaba, ben henüz 17 günlük anneyim, bebeğimle ilgili bazı ufak ama kafama takılan acaba yalnışmı yapıyorum dediğim bir kaç nokta var, çevremde bunları soracağım ve cevap bulacağım kimse yok, doktora soruyorum ama tatmin olmuyorum, lütfen tecrübeli anneler bana cevap verin…

1- Bebeğinizi nasıl yatırıyorsunuz? doktorum ısrarla sırt üstü yatmasını söylüyor, ama bebeğim yemek yedikten 1 saat sonra kusabiliyor ve ben bu sırt üstü yatış şeklinden dolayı tereddütlüyüm, sizler nasıl yatırıyorsunuz?güvenli yatış yastığı almalı mıyım, doktora yan yatırayım dediğimde hayır diyor…

2-Bebeğim arada bir uykusunda ıkınır gibi kuvvetli ses çıkartıyor, hemşire bunun gazı olduğunun işareti olduğunu söyledi, sizcede öyle mi? gazı olduğunu nasıl anlarım?

3- sizler gazını nasıl çıkartıyorsunuz, bana hastanede hemşireler ve çocuk doktoru bebeği omuzumdan aşağıya başını epeyce sallandırıp 5 dakika sırtına pat pat diye ses çıkacak şekilde kuvvetli vurmam gerektiğini öğrettiler, ama ben koynuma koyup sırtına vurmayı daha kolay buluyorum, sizler bebeğinizin gazını nasıl çıkartıyorsunuz?

4- Bebeğini mama ile besleyen anneler, mamayı kaynamış suya mı yapıyorsunuz, yoksa kaynattıktan sonra azıcık ılınmasını bekleyip mi mamayı katıyorsunuz? Mama milupa aptamil ve arkasında 40 derece suya karıştırın yazıyor, eczacı da kaynar suya karıştırmayın besin değeri düşer demiş eşime, ama ılık suya yapınca da mama erimiyor??

5-Bebeğim sık hapşuruyor sizlerinki de öyle mi? Bu bir hastalık belirtisi değil dedi doktor ama içim rahat değil…

6-Bebeğiniz uyurken onu 3 saate bir uyanırıp besliyormusunuz? Doktorlar mutlaka 3 saati geçirmememi söylüyorlar ama nbazen öyle derin uyuyorki neler yapsam da uyanmıyor? Sizler gece kaç saatte bir esliyorsunuz?

7-Bebeğim arada bir beslendikten 1 saat kadar sonra ne çok az ne de çok fazla olmamak kaydıyla kusuyor, bunun sebebi ne olabilir, uykuya dalamıyorum kusacak diyei gece gündüz gözlerim açık öyle bitkinim ki? Bebeği kusan anneler siz neler yapıyorsunuz?

Bunlar belki basit detaylar gibi görülse de bunlar önemli hususlar, kendi başıma işin içinden çıkamadım cevap verirseniz çok mutlu olacağım… Teşekkür ederim

Etiketler
bebegim sirt ustu mama yemeyi seviyor,bebegimin kafasinin yamuk oldugunu nasıl anlayabirim,bebelac mama suda erimiyor,bevej mamaai ne kadar sicak ne kafar soguk olmali
10 Comments

Siz ne diyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.